Fira 1:a maj med Ung Vänster

Nu är det återigen dags för 1:a maj, arbetarrörelsens högtidsdag. Dagen då "varje sliten kavaj blir en mantel av strålande ljus".

Nedan följer en lista av platser du kan demonstrera.  

Alingsås
Talare: Hans Linde (riksdagsledamot)
Tid: 10.45
Plats: Lendalskolan

Arvika
Torgmöte kl. 12.00
Talare: Anna Herdy, förbundstyrelseledamot

Alvesta
11.00 möte i Järnvägsparken

Boden
11.30 Samling på Domusplan
12.00 Avmarch
Talare: "Örat" Brännastrand, Marie Bergman, artist, Stockholm, kommunalrådet Bosse Strömbäck, Sofie Lestander, Ung Vänster, Tony Karlsson, ordf. Boden, Tina Agahajari vice ordf. Distriktet, Bo Westin, kulturman.
12.45 Folkets appeltal kl.
På kvällen: kulturkväll på kulturhuset på Erikslund

Bollnäs
13.00 Colliniparken
Talare: Owe Hellberg fd Riksdagsledamot, Ann-Renee Forström (kommunpolitiker), Anna-Maria Forsell-Mörk (kommunpolitiker), Kristin Olofsson (distriktsordförande Ung Vänster). Underhållning bjuds av Torsbergsgymnasiets Estetiska program, årskurs 2. Förtäring serveras.

Borås
Lokala talare
11.30 Samling Stora torget
12.00 Avmarsch
12.30 Möte vid Rådhusterassen

Degerfors
Talare: Jan Myrdal, Peter Pedersen (riksdagsledamot) och Birgitta Johansson
10.45 Samling Jannelunstorget (bakom församlingshemmet)
11.30 Möte Medborgarplatsen

Eskilstuna
Talare: Clara Lindblom (2:e vice ordförande Ung Vänster) Kalle Larsson (partistyrelse- och riksdagsledamot) och Eila Clarstedt (kommunalråd)
11.00 Samling Fristadstorget
12.00 Avmarsch
12.30 Möte i Stadsparken

Eslöv
Talare: Camilla Sköld Jansson (2:e vice partiordförande)
Tid: 11.00
Plats: Stenssontrappan på torget

Falkenberg
Talare: Marianne Ericsson (partistyrelseledamot)
Tid: kl 11.00
Plats: Rörbeckstorget

Falun
Talare: Lena Olsson (riksdags- och partistyrelseledamot) m fl
13.00 Samling Holmtorget
14.00 Gamla elverket

Gävle
Talare: Ulla Andersson (partistyrelse- och riksdagsledamot)
12.00 Samling Södermalmstorg
12.30 Avmarsch mot Stenebergsparken
13.00 Tal i Stenebergsparken
15.00 Fika i partilokalen Brynäsgatan 38

Göteborg
Talare: Hans Linde (riksdagsledamot), Ida Gabrielsson (ordförande Ung Vänster)
13.15 Samling Andra Långgatan
13.45 Avmarsch mot Gustav Adolfs torg
14.45 Tal på Gustav Adolfs torg
Dessutom hedrande av Spanienfrivilliga vid Masthuggstorget kl 11.30-12.30

Gotland
Talare: Jonas Lindberg (vice ordförande Ung Vänster), Emma Östergren (Ung Vänster Gotland)
11.30 Samling Söder torg
12.00 Avmarsch

Gällivare
Talare: Anna Hövenmark (partistyrelsen)
Tid: 12.30-15.00 (preliminärt)
Plats: Torget

Halmstad
Talare: Vilmer Andersen (partistyrelseledamot)
Tid: kl 13.00

Helsingborg
Talare: Peter Ahlbom och Mariette Rosenlöf
14.30 Demonstration från Mäster Palms plats
15.00 Möte i Furutorpsparken

Hudiksvall
Samling i Rådhusparken kl 13.00.
Avmarsch kl 13.30 med Blåspopparna.
Kl 14.00 åter i Rådhusparken med tal av Yvonne Oscarsson, Daniel
Pettersson och Ung Vänster.
Därefter samling i IOGT-lokalen för underhållning och förtäring.

Hultsfred
Talare: Lars Ohly (partiordförande)
10.00 Samling vid hus-fabriken
10.30 Avmarsch
11.00 Möte vid Folkets hus
Samarrangemang med S och LO

Hällefors
11.00 Möte framför konsum. Lokala talare.

Hässleholm
14.00 möte i Hembygdsparken. Lokala talare

Höganäs
Talare: Peter Ahlbom och Mariette Rosenlöf m fl
Tid: 13.00
Plats: Tivolihuset

Jönköping
Talare: Alice Åström (1:e vice partiordförande)
15.30 Samling Hovrättstorget
16.00 Möte i Kulturhuset

Karlskrona
Manifestation med Ung Vänster och Vänsterpartiet under praollen "Rätt till heltid".
Plats: Stortorget kl 11.00.

Karlstad
Talare: Anne-Marie Wallouch (riksdagsledamot), Torun Carrfors, distriktsordförande Ung Vänster Värmland
14.00 Samling Stora torget
14.30 Avmarsch
15.00 Möte vid stora torget (vid dåligt väder i Arenan)

Katrineholm
Tal av lokala vänsterpartister och andra aktiviteter
Tid:12.00-14.00
Plats: Stortorget

Kiruna
Lokala talare (tiderna preliminära)
11.00 Samling Kupoltorget
11.30 Avmarsch

Kristianstad
Lokala talare
10.45 Samling för demonstration Domustorget.
11.00 Avmarsch
11.15 Möte på Domustorget

Kristinehamn
Talare: Anne-Marie Wallouch (riksdagsledamot), Torun Carrfors, distriktsordförande Ung Vänster Värmland, förbundsstyrelseledamot
Tid: 13.00
Plats: Järnvägsparken (vid dåligt väder i biblioteket)

Krokom
Talare: Anki Ahlsten (partisekreterare)
Tid: 13.00
Plats: Utanför Konsum

Kungsbacka
Talare: Elise Norberg (partistyrelseledamot), Mattias Poulsen (ordförande Ung Vänster Kungsbacka), Olof Nellgård (Vänsterpartiet Kungsbacka)
Tid: 11.00
Plats: Utanför kulturhuset Fyren

Landskrona
Talare: Marianne Berg
Picknick i Slottsparken 13.00

Lidköping
Talare: Wiwi-Anne Johansson (riksdagsledamot)
12.00 Avmarsch Nya Stadens torg
12.15 Möte i stadsträdgården

Linköping
Talare: Lars Ohly (partiordförande)
13.00 Samling Olof Palmes plats (Konsert och kongress)
13.30 Avmarsch
14.00 Möte på Trädgårdsföreningen

Ludvika
Talare: Stig Henriksson (kommunalråd Fagersta)
Tid: 13.00
Plats: Folkets hus

Luleå
Talare: Rossana Dinamarca (partistyrelse- och riksdagsledamot) och Bertil Bartholdson (biträdande partisekreterare)
Tid: 12.00
Plats: Gula paviljongen

Lund
Talare: Camilla Sköld Jansson (2:e vice partiordförande)
13.00 Samling Stortorget
13.30 Avmarsch
14.15 Möte på Stortorget.
Efterföljande program i stadshallen med Jens Holm (EU-parlamentariker) och Oktoberkören.

Malmö
Talare: Marianne Berg (riksdagsledamot) och Jens Holm (EU-parlamentariker)
11.00 Samling Möllevångstorget.
12.00 Avmarsch
13.00 Musikfest i Slottsparken med bl a Lars Demian

Malung
Talare: Lena Olsson (riksdagsledamot)

Mölndal
Talare: Eva Olofsson (riksdagsledamot)
Tid: 11.00-12.00

Norrköping
Talare: Torbjörn Björlund (riksdagsledamot)
11.00 Samling partilokalen Nya torget
12.00 Avmarsch till hörsalen

Nyköping
Talare: Olle Lundberg (Ung Vänsters förbundsstyrelse), Eva-Britt Svensson, Elina Linna, Staffan Folke

Orsa
18.00 Filmkväll med efterföljande diskussion på biblioteket

Oxelösund
Talare: Eva-Britt Svensson (EU-parlamentariker) m fl
10.30 Samling vid D-skolan
11.00 Avmarsch från D-skolan
11.45 Möte på Järntorget
Samarrangemang med S och

LO

Pajala
Talare: Gunnar Bergman (distriktsordförande) m fl
11.00 Samling Malmen
12.00 Avmarsch
13.00 Möte på Folkets hus
Samarrangemang med S och LO

Piteå
13.00 Torgmöte på Byxtorget med tal av bl a Jenny Grannas (förbundstyrelseledamot Ung Vänster)
14.00 Möte med tal, fika och underhållning på KroKoDiL

Sala
Tal, underhållning, utdelning av V-Salas pris för visat civilkurage samt kaffebord
Tid: 15.00
Plats: Stadsparken (paviljongen)

Simrishamn
Talare: Camilla Sköld Jansson (2:e vice partiordförande) m fl
Tid: 16.30
Plats: Hamnplan

Stockholm
Talare: Josefin Brink (riksdagsledamot), Seluah Alsaati (ordförande Ung Vänster Storstockholm)
12.00 Samling Medborgarplatsen
13.00 Avmarsch mot Kungsträdgården
Musik av Ison & Fille i Kungsträdgården

Sysslebäck
14.00 Möte i Utmarksmuséet, Ransby. Lokala talare

Säter
Talare: Lena Olsson (riksdagsledamot) m fl
10.30 Marsch från Rådhustorget till Folkets hus (samarrangemang med S)
13.00 Möte Rådhustorget

Södertälje
Talare: Josefin Brink (riksdagsledamot), Stig Karlsson (kommunpolitiker) och Hanin Assili
10.30 Samling Marenplan
10.45 Avmarsch
11.00 Möte vid Rådhustorget

Sölvesborg
Manifestation med Vänsterpartiet och Ung Vänster.
Plats: Slottsparken 13.00

Tranås
11.00 Möte med flygbladsutdelning på torget

Trelleborg
9.30 möte på Olof Palmes plats. Lokala talare.

Tyresö
11.00 Samling med fika i Bollmora föreningsgård innan gemensam avfärd till demonstrationen i Stockholm.

Uddevalla
Mats Pilhem (partistyrelseledamot)
Tid: 13.00
Plats: Margaretsgärdesparken

Ulricehamn
Talare: Egon Frid (riksdagsledamot)
Tid: ca 11.30

Umeå
Talare: Clara Norberg-Averbo (Vänsterpartiet), Linn Wegemo (VSF), Nils Englund (Ung Vänster)
11.00 Samling parkeringen vid Gjallarhornet (mittemot Mimerskolan)

Uppsala
Talare: Siv Holma (riksdagsledamot)
11.45 Samling Vaksala torg
12.45 Avmarsch
13.15 Möte på Slottsbacken

Varberg
Talare: Marianne Ericsson (partistyrelseledamot)
Tid: 13.30
Plats: Brunnsparken

Vetlanda
Talare: Alice Åström (1:e vice ordförande) m fl
Tid: 12.15
Plats: Konsumtorget/Bibliotekstorget

Västerås
Talare: Kalle Larsson (partistyrelse- och riksdagsledamot)
Tid: 13.00
Plats: Fiskartorget. Därefter musik, tal och fika på Djäkneberget

Växjö
Bob Hansson samt lokala poeter läser lyrik
Tid: 14.00-16.00
Plats: Palladium, Storgatan

Älmhult
Talare: Predrag Jankovic (ordförande V-Älmhult) och Lennart Värmby (Landstingspolitiker)
Tid: 10.00-12.00
Plats: V-tältet, Torget.

Örebro
Talare: Pernilla Zethraeus (riksdagsledamot), Murad Artin (oppositionsråd)
13.00 Samling vid Skattehuset
13.30 Avmarsch mot Stadsparken
14.00 Möte i Stadsparken

Östersund
Talare: Anki Ahlsten (partisekreterare)
Tid: 12.00
Plats: Stortorget

Det finns ingen kommentar än, bli först!

Skriv en kommentar

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function wp_pagenavi() in /storage/content/90/108690/ungvanster.se/public_html/wp-content/themes/ungvanster/index.php:39 Stack trace: #0 /storage/content/90/108690/ungvanster.se/public_html/wp-includes/template-loader.php(74): include() #1 /storage/content/90/108690/ungvanster.se/public_html/wp-blog-header.php(19): require_once('/storage/conten...') #2 /storage/content/90/108690/ungvanster.se/public_html/index.php(17): require('/storage/conten...') #3 {main} thrown in /storage/content/90/108690/ungvanster.se/public_html/wp-content/themes/ungvanster/index.php on line 39